Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. D
ID: 2335882 • Letter: M
Question
Molander Corporation is a distributor of a sun umbrella used at resort hotels. Data concerning the next month's budget appear below: Selling price per unit Variable expense per unit Fixed expense per month Unit sales per month $24 $ 18 $ 5,280 1,030 Required 1. What is the company's margin of safety? (Do not round intermediate calculations.) 2. What is the company's margin of safety as a percentage of its sales? (Round your percentage answer to 2 decimal places (i.e 0.1234 should be entered as 12.34).) 1. Margin of safety (in dollars) 2. Margin of safety percentageExplanation / Answer
1. Break Even Sales = Fixed Cost / ( Sales Price Per Unit - Variable Cost Per Unit)
= $ 5,280 / ( $ 24 - $ 18)
= 880 Units
Break Even Sales in Dollars = Break Even Sales in Units * Selling Price Per Unit
= 880 Units * $ 24
= $ 21,120
Margin of Safety ( Dollars) = Actual Sales - Break Even Sales
= ( Units Sold * Selling Price Per Unit ) - $ 21,120
= ( 1,030 * $ 24) - $ 21,120
= $ 24,720 - $ 21,120
= $ 3,600
Hence the correct answer is $ 3,600
-----------
2. Margin of Safety ( Percentage)= (Actual Sales - Break Even Sales) / Actual Sales *100
= $ 3,600 / $ 24,720*100
= 14.56%
Hence the correct answer is 14.56%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.