Exercise 6-7 Target Profit Analysis [LO6-6) Lin Corporation has a single product
ID: 2335881 • Letter: E
Question
Exercise 6-7 Target Profit Analysis [LO6-6) Lin Corporation has a single product whose selling price is $140 per unit and whose variable expense is $70 per unit. The company's monthly fixed expense is $32,600. Required 1. Calculate the unit sales needed to attain a target profit of $6,250. (Do not round intermediate calculations.) 2. Calculate the dollar sales needed to attain a target profit of $8,000. (Round your intermediate calculations to the nearest whole number.) 1. Units sales to attain target profit 2. Dollar sales to attain target profit unitsExplanation / Answer
1) Contribution margin per unit = 140-70 = 70 per unt
Units sales to attain target profit = (Fixed cost+Target profit)/Contribution margin per unit
= (32600+6250)/70
Units sales to attain target profit = 555 Units
2) Contribution margin ratio = (140-70)*100/140 = 50%
Dollar sales to attain target profit = (Fixed cost+target profit)/Contribution margin ratio
= (32600+8000)/0.50
Dollar sales to attain target profit = $81200
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.