An analysis of the company\'s insurance policies provided the following facts. P
ID: 2333547 • Letter: A
Question
An analysis of the company's insurance policies provided the following facts. Policy Date of Purchase Months of Coverage Cost A April 1, 2015 24 $ 9,600 B April 1, 2016 36 8,424 C August 1, 2017 12 7,200 The total premium for each policy was paid in full (for all months) at the purchase date, and the Prepaid Insurance account was debited for the full cost. (Year-end adjusting entries for Prepaid Insurance were properly recorded in all prior years.)
insurance expense Debit Credit
prepaid insurance Debit Credit
Explanation / Answer
Insurance expense 7008 Prepaid insurance 7008 Calculations: Policy A 1200 =9600/24*3 Policy B 2808 =8424/36*12 Policy C 3000 =7200/12*5 Total 7008
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.