Schrade Company bought a machine for $102,000 cash. The estimated useful life wa
ID: 2332766 • Letter: S
Question
Schrade Company bought a machine for $102,000 cash. The estimated useful life was four years, and the estimated residual value was $6,060. Assume that the estimated useful life in productive units is 123,000. Units actually produced were 46,000 in year 1 and 48,000 in year 2.
Determine the appropriate amounts to complete the following schedule.
1.Determine the appropriate amounts to complete the following schedule.
Depreciation Expense for Net Book Value at the End of Method of Depreciation Straight-line Units-of-production Double-declining-balance Year 1 Year 2 Year 1 Year 2Explanation / Answer
Straight-line Method:
Cost of Machine = $102,000
Residual Value = $6,060
Useful Life = 4 years
Annual Depreciation = (Cost of Machine - Residual Value) / Useful Life
Annual Depreciation = ($102,000 - $6,060) / 4
Annual Depreciation = $23,985
Depreciation Expense for Year 1 = $23,985
Book Value at the End of Year 1 = $102,000 - $23,985
Book Value at the End of Year 1 = $78,015
Depreciation Expense for Year 2 = $23,985
Book Value at the End of Year 2 = $78,015 - $23,985
Book Value at the End of Year 2 = $54,030
Units-of-production Method:
Cost of Machine = $102,000
Residual Value = $6,060
Useful Life =123,000
Annual Depreciation per unit = (Cost of Machine - Residual Value) / Useful Life
Annual Depreciation per unit = ($102,000 - $6,060) / 123,000
Annual Depreciation per unit = $0.78
Depreciation Expense for Year 1 = $0.78 * 46,000
Depreciation Expense for Year 1 = $35,880
Book Value at the End of Year 1 = $102,000 - $35,880
Book Value at the End of Year 1 = $66,120
Depreciation Expense for Year 2 = $0.78 * 48,000
Depreciation Expense for Year 2 = $37,440
Book Value at the End of Year 2 = $66,120 - $37,440
Book Value at the End of Year 2 = $28,680
Double-declining-balance Method:
Cost of Machine = $102,000
Residual Value = $6,060
Useful Life = 4 years
Double-declining-balance Depreciation Rate = 2 / Useful Life
Double-declining-balance Depreciation Rate = 2 / 4
Double-declining-balance Depreciation Rate = 50%
Depreciation Expense for Year 1 = $102,000 * 50%
Depreciation Expense for Year 1 = $51,000
Book Value at the End of Year 1 = $102,000 - $51,000
Book Value at the End of Year 1 = $51,000
Depreciation Expense for Year 2 = $51,000 * 50%
Depreciation Expense for Year 2 = $25,500
Book Value at the End of Year 2 = $51,000 - $25,500
Book Value at the End of Year 2 = $25,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.