Through November, Cameron has received gross income of $120,000. For December, C
ID: 2329512 • Letter: T
Question
Through November, Cameron has received gross income of $120,000. For December, Cameron is considering whether to accept one more work engagements for the year. Engagement 2 will generate $7,000 of revenue at a cost to Cameron of $3,000, which is deductible for AGI. In contrast, engagement 2 will generate $5,000 of qualified business income (QBI) which is eligible for the 20% QBI deduction. Cameron files as a single taxpayer.
a. Calculate Cameron’s taxable income assuming he chooses engagement 1 and assuming he chooses engagement 2. Assume he has no itemized deductions.
Explanation / Answer
Taxable income calculation if Cameron chooses engagement 1
Gross Income $ 120,000
Income from engagement $ 7000
AGI deduction $ 3000
Adjusted gross income = (120,000 + 7,000 - 3,000) = $ 124,000
Standard deductions (2017) = $ 6350
Personal exemption (2017) = $ 4150
Taxable income = 124,000 - (6350+4150) = $ 113,500
Taxable income calculation if Cameron chooses engagement 2
Gross Income $ 120,000
Qualified Business Income $ 5000
QBI deduction 20 % of 5000 = $ 1000
Adjusted gross income = (120,000 + 5,000 - 1,000) = $ 124,000
Standard deductions (2017) = $ 6350
Personal exemption (2017) = $ 4150
Taxable income = 124,000 - (6350+4150) = $ 113,500
Taxable income under engagement 1 and 2 is same. Hence Cameron can select either of the engagement.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.