Gomez Co. had the following transactions in the last two months of its year ende
ID: 2329430 • Letter: G
Question
Gomez Co. had the following transactions in the last two months of its year ended December 31. (Entries Problem 3-6A can draw from the following partial chart of accounts: Cash: Prepaid Insurance; Prepaid Advertising: Recording prepaid Prepaid Consulting Fees: Unearned Service Fees: Services Fees Earned: Insurance Expense: Advertising expenses and unearned Expense: Consulting Fees Expense.) Nov. 1 Paid $1,800 cash for future newspaper advertising P1 P4 1 Paid $2.460 cash for 12 months of insurance through October 31 of the next year 30 Received $3,600 cash for future services to be provided to a customer Dec. Paid $3,000 cash for a consultant's services to be received over the next three months. 1 15 Received $7.950 cash for future services to be provided to a customer 31 Of the advertising paid for on November 1, S1.200 worth is not yet used 3 A portion of the insurance paid for on November 1 has expired. No adjustment was made in 31 31 31 November to Prepaid Insurance Services worthsi.soare not yet prouhled toteaistotner who pailin Moumber . One-third of the consulting services paid for on December 1 have been received The company has performed S3,300 of services that the customer paid for on December 15. Chapter 3 Adusting Accounts fore Financis Statements Required 1. Prepare entries for these transactions under the method that initially records prepaid expenses as assets and records unearned revenues as liabilitics, Also prepare adjusting entries at the end of the year. 2. Prepare entries for these transactions under the method that initially records prepaid expenses as ex- s and records unearned revenues as revenues, Also prepare adjusting entries at the end of the year pense Analysis Component n why the aternative setw of caris n equirements 1 and 2 do not resli in difcet financialExplanation / Answer
1. Journal entries for the given transactions under the method that initially records prepaid expenses as assets and records Unearned revenues as Liabilities
Note 1 - Advertising Expenses
Total cash paid for Newspaper advertisment = $1,800
Newspaper adsvertisment not yet used = $1,200
Newspaper advertiement used = $1,800 - $1,200 = $600
Note 2 - Insurance Expense
Total Insurance premium for 12 months= $2,460
Insurance premium for each month = $2,460 ÷ 12 = $205
Insurance Expenses expired for November and December = $205 x 2 = $410
Note 3 - Service Fees Earned
Total Cash received for future services = $3,600
Servcies not yet provided as on Dec 31 = $1,500
Therefore services provided = Service Fee Earned = $3,600 - $1,500 = $2,100
Note 4 - Consultancy Expenses
Total cash paid for consultancy services in future = $3,000
Consultancy services received untill dec 31 = Consultancy expenses = $3,000 ÷ 3 = $1,000
2. Journal entries for the given transactions under the method that initially records prepaid expenses as expenses and records Unearned revenues as revenues
Prepaid Insurance a/c [Note 5]
Note 5 -
Total Insurance expenses recognised for 12 months= $2,460
Insurance premium for each month = $2,460 ÷ 12 = $205
Insurance Expenses expired for November and December = $205 x 2 = $410
Insurance premium unexpired = Prepaid Insurance = $2,460 - $410 = $2,050
Note 6 - Prepaid Consulting Fee
Total cash paid for consultancy services in future = $3,000
Consultancy services received untill dec 31 = Consultancy expenses = $3,000 ÷ 3 = $1,000
Prepaid Consulting Fee = $3,000 - $1,000 = $2,000
Note 7 - Unearned Service Fees
Total Cash received for future services = $7,950
Services provided during November and Decemeber = $3,300
Servcies not yet provided as on Dec 31 = Unearned service Fees = $7,950 - $3,300 = $4,650
Date Account Titles and Explanation Debit Credit November 1 Prepaid Advertising a/c $1,800 Cash a/c $1,800 [Cash paid for news paper advertising] November 1 Prepaid Insurance a/c $2,460 Cash a/c $2,460 [Cash paid for insurance premium] November 30 Cash a/c $3,600 Unearned Service Fees a/c $3,600 [cash received in advance for future services] December 1 Prepaid Consulting Fees a/c $3,000 Cash a/c $3,000 [cash paid in advance for future consultancy services] December 15 Cash a/c $7,950 Unearned Service Fees a/c $7,950 [cash received in advance for future services] December 31 Advertising Expenses a/c [Note 1] $600 Prepaid Advertising a/c $600 [Advertising expenses recognised] December 31 Insurance Expense a/c [Note 2] $410 Prepaid Insurance a/c $410 Insurance expenses for November & December recognised] December 31 Unearned Service Fees a/c $2,100 Service Fees Earned a/c [Note 3] $2,100 [Revenue recognised] December 31 Consultancy Expenses a/c [Note 4] $1,000 Prepaid Consulting Fees a/c $1,000 [Consultancy expenses recognised] December 31 Unearned Service Fees a/c $3,300 Service Fees Earned a/c $3,300 [Revenue recognised]Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.