The Jamesway Corporation had the following situations on December 2018. 1. On De
ID: 2329372 • Letter: T
Question
The Jamesway Corporation had the following situations on December 2018. 1. On December 20, 2018, Jamesway received a $4,800 payment from a customer for services to be rendered early in 2019. Service revenue was credited. 2. On December 1, 2018, the company paid a local radio station $3,600 for 40 radio ads that were to be aired, 20 per month, throughout December and January. Prepaid advertising was debited 3. Employee salaries for the month of December totaling $24,000 will be paid on January 7, 2019 4, On August 31, 2018, Jamesway borrowed $50,000 from a local bank. A note was signed with principal and 9% interest to be paid on August 31, 2019 If none of the adjusting journal entries were recorded, would assets, liabilities, and shareholders' equity on the 12/31/18 balance sheet be higher or lower and by how much? Assets by Liabilities by Shareholders' equityExplanation / Answer
Ans. Evaluate of Effect of Transactions
1. Jamesway corporation received $4800 advance for serivce that to be provided in 2019 that means its to be recorded as liability till the company is providing service.
Journal Entry is
Cash/Bank A/c 4800
To Advance from customer A/c 4800
2. Company paid $3600 for Advertisement for Dec and jan month for 50% expenses is prepaid, that to be recognized as Prepaid assets.
3. Employee salary to be paid in jan 2019 to be recorded as liability for Dec 2018 amt $24000
4. Company borrowed amt $50000 in Aug 2018 , Annual interest rate is 9%, so Aug 2018 to Dec 2018 Accured Interest to be showed as liability along with principal outstanding.
Accured Interest amt (50000X.09)X4/12 = 1500
Total borrowing liability in Dec 2018 = 51500
Effects on assets liability
Assets is Increase by (3600/2) = 1800
Increase of cash balance = 41200
43000
Liabilities is increase by (4800+24000+51500) = 80300
Shareholder equity = NO Effect
Effect in Cash balance
Advance received from customer = 4800
paid for advt = (3600)
Borrowed money = 40000
Net increase of cash = 41200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.