Stellar Corporation traded a used truck (cost $21,200, accumulated depreciation
ID: 2329200 • Letter: S
Question
Stellar Corporation traded a used truck (cost $21,200, accumulated depreciation $19,080) for a small computer with a fair value of $3,498. Stellar also paid $530 in the transaction.
Prepare the journal entry to record the exchange. (The exchange has commercial substance.) (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. If no entry is required, select "No Entry" for the account titles and enter 0 for the amounts.)
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Explanation / Answer
Stellar Corporation
Journal
Working note
Cost price of truck = $21,200
Accumulated depreciation =$19,080
Book value of truck = 21,200 - 19,080
= $2,120
Cost price of computer = $3,498
Less: Cash paid = $530
Less: book value of truck given = 2,120
Hence, gain on exchange of truck = $848
Kindly give a positive rating if you are satisfied with the answer. Feel free to ask if you have any doubt. Thanks.
Account titles Debit Credit Computer 3,498 Truck 2,120 Cash 530 Income statement 848 (Truck having book value of $2,120 was exchanged for computer of $3,498 by giving cash $530)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.