Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operation

ID: 2328984 • Letter: D

Question

Dozier Company produced and sold 1,000 units during its first month of operations. It reported the following costs and expenses for the month:

Direct materials $ 85,000

Direct labor $ 43,000

Variable manufacturing overhead $ 21,400

Fixed manufacturing overhead 32,800

Total manufacturing overhead $ 54,200

Variable selling expense $ 15,200

Fixed selling expense 24,400

Total selling expense $ 39,600

Variable administrative expense $ 5,600

Fixed administrative expense 28,200

Total administrative expense $ 33,800

Required:

1. With respect to cost classifications for preparing financial statements: a. What is the total product cost? b. What is the total period cost?

2. With respect to cost classifications for assigning costs to cost objects: a. What is total direct manufacturing cost? b. What is the total indirect manufacturing cost?

3. With respect to cost classifications for manufacturers: a. What is the total manufacturing cost? b. What is the total nonmanufacturing cost? c. What is the total conversion cost and prime cost?

4. With respect to cost classifications for predicting cost behavior: a. What is the total variable manufacturing cost? b. What is the total fixed cost for the company as a whole? c. What is the variable cost per unit produced and sold?

5. With respect to cost classifications for decision making: a. If Dozier had produced 1,001 units instead of 1,000 units, how much incremental manufacturing cost would it have incurred to make the additional unit?

Explanation / Answer

1)Total product cost =Direct material + direct labor + total manufacturing overhead

           = 85000+43000+54200

             = 182200

Total period cost =selling cost+ administration cost

         = 39600+33800

          = 73400

2)total direct manufacturing cost = Direct material + direct labor

                               = 85000+43000

                               = 128000

total indirect manufacturing cost = variable manufacturing overhead+ fixed manufacturing overhead

       = 21400+32800

= 54200

3)a total manufacturing cost = Direct material + direct labor + total manufacturing overhead

           = 85000+43000+54200

             = 182200

total nonmanufacturing cost= selling cost+ administration cost

         = 39600+33800

          = 73400

c)conversion cost =direct labor +total overhead

                 = 43000+54200

                 = 97200

prime cost = direct material +direct labor

            = 85000+43000

              = 128000

4)total variable manufacturing cost =direct material +direct labor+variable manufacturing overhead

= 85000+43000+21400

    = 149400

total fixed cost for the company as a whole = fixed manufacturing overhead+ fixed selling +fixed administration

   = 32800+24400+28200

= 85400

c)Total variable cost= variable manufacturing cost + variable selling +variable administration

          = 149400+15200+5600

           = 170200

variable cost per unit produced and sold = 170200/1000 = $ 170.2 per unit

5)variable manufacturing cost per unit = Total variable manufacturing cost /number of unit

            = 149400/1000

               = $ 149.40 per unit

incremental manufacturing cost would it have incurred to make the additional unit = 1* 149.4 = $ 149.4

since fixed cost remain constant whether additional unit is produced or not so it is irrelevant.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote