The aircraft member is made of aluminum (6 = 27.0 GPa) and have a length of 1.00
ID: 2327851 • Letter: T
Question
The aircraft member is made of aluminum (6 = 27.0 GPa) and have a length of 1.00 m. Assume that the stress concentrations at corners are negligible. A torque T = 9.50 kN-m is applied to the torsion member whose cross section is shown in Figure below. Where does the maximum shear stress occur in the member? Explain why. Determine the maximum shear stress in the member. Determine the shear stress (tau_AB, tau_BC, tau_CD, and tau_DA) in the each segment (AB, BC, CD, and DA) of the cross section. Determine the rate of twist (theta, the angle of twist per unit length) and the angle of twist (beta).Explanation / Answer
solution:
1)here for given alluminium section subjected torsion then governing equation is
T/J=G*angle/L=t/R
2)here polar moment inertia around z axis is
max dimension 64*83 and minimum 77*53
J=bh/12(b^2+h^2)
J=(64*83/12)(64^2+83^2)-(77*56/12)(77^2+56^2)=1605336.667 mm4
2)here maximum shear stress would be at farthest distance of 83 mm/2=41.5 mm
hence maximum stress is
t=T*R/J=9500*41.5/1605336.667=.2455 MPa
3)where stresses in member Ab and CD are
tab=tcd=T*R/J=9500*40/J=.2367 MPa
4)where stresses in member BC and AD are
tad=tbc=9500*30/J=.1775 MPa
5)here rate of angle of twist and angle turned is givenby
angle/L=t/R*G
for BC and AD are
angle/L=.1775/27000*30=2.1919*10^-7 rad/m
angle=2.1917*10^-7 rad
for memebr
AD and BC are
angle/L=.2367/27000*40=2.1916*10^-7 rad/m
angle=2.1916*10^-7 rad
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.