You would like to cool down a 360 ml can of soda from 30 degree C to 10 degree C
ID: 2321270 • Letter: Y
Question
You would like to cool down a 360 ml can of soda from 30 degree C to 10 degree C as quickly as possible in a salt water bath at -5 degree C. The can is a cylinder that has a diameter of 6.6 cm and is 12.0 cm high with very thin alumina side walls. Assume that the thermal properties of the soda and salt water are similar to those of water. Determine the total heat to be removed from the can. Assuming that the can is placed in the salt water ice bath and left alone, how long will it take to cool to desired temperature Your friend suggests that you swirl the can around in the water bath to improve the rate of cooling. Assume that the can is moving at rate equivalent to 0.1 m/s in the water and the soda is well mixed, how long will it take for the contentsExplanation / Answer
(i) q =mcpdT= 0.36*4.2(30-10)=30.24kJ
(ii) heat rejected by water= heat transferred to salt water
-hA(T-To)=mcpdT/dt
h=1.52(20)*1/3=10.13
A=1/3*phi*r2*h=136.77cm2
-10.13*136.77*10-4(30-(-5))=0.36*4200*(30-10)/dt
dt=6235.05sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.