The armature (slender rod) AB has a mass of 0 22 kg and can pivot about the pin
ID: 2321170 • Letter: T
Question
The armature (slender rod) AB has a mass of 0 22 kg and can pivot about the pin at A Movement is controlled by the electromagnet E Which exerts a horizontal attractive force on the armature at B of F_b = (0.25(10^3) l^-2) N where I in meters is the gap between the armature and the magnet at any instant If the armature lies in the horizontal plane and is originally at rest determine the speed of the contact at B the instant l = 0.01 in Orignally l = 0.02 m Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
>> As, Force, F = - m*a
where, m = Mass
and, a = acceleration = vdv/dL
As, F = 0.25*10-3*L-2
=> - 0.25*10-3*L-2 = v dv/dL
=> - 0.25*10-3*L-2 dL = v dv
>> Now, Integrating both sides from L = 0.02 m, v = 0 to L = 0.01 m to v = ?
=> +0.25*10-3*| L-1 |0.020.01 = (1/2) | v2 |0v
Simplifying,
v = 0.158 m/s .......ANSWER.......
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.