Three resistors R_1 = 8 K ohm, R_2 = 18.6 K ohm, and R_3 400 ohm are connected i
ID: 2319921 • Letter: T
Question
Three resistors R_1 = 8 K ohm, R_2 = 18.6 K ohm, and R_3 400 ohm are connected in parallel across a voltage source E. The resistor with the largest current is? State Kirchhoff's current law In a parallel circuit, the total resistance is always than any resistor in that circuit. The voltage between two short-circuited terminals is equal to To minimize measurement error due to voltmeter loading, the voltmeter should have very internal resistance compared to the resistance of the element whose voltage is to be measured.Explanation / Answer
Ans)
a) The resistor with largest current is one having smallest resistance as I=V/R ohm's law ,I is inversely proportional to R so R=400 ohms will carry largest current
------------------------------------------------
b)Kirchhoff's current law states that at any node (junction) in an electrical circuit, the sum of currents flowing into that node is equal to the sum of currents flowing out of that node. The algebraic sum of currents in a network of conductors meeting at a point is zero
----------------------------------------------
c) total resistance is always less than any resistor in that circuit
Req=1/(1/R1+1/R2 )<R1 or R2
------------------------------------
d) Zero,
When two terminal are shorted ,voltages at two terminals is same ,so the potential difference between them is zero V1-V2
---------------------------------------
e)
Voltmeter should have very high internal resistance compared to resistance of the element whose voltage is measured
Reason ;If it is otherwise smaller voltmeter reistance causes loading error as it draws more current than the load ,so load itself changes causes voltage drop in the wires lead to error
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.