Design a converter to supply a load of 30 W at 24 V from a source that varies fr
ID: 2315827 • Letter: D
Question
Design a converter to supply a load of 30 W at 24 V from a source that varies from 22.5 V to 26 V. Consider a switching frequency of 50kHz. The output voltage ripple must be no more than 1% and the converter has to be in continuous current mode of operation. Determine the type of converter which is appropriate for this application. Specify the range of the duty ratio of the switch. What are the values of the capacitor and inductor of this converter? Simulate your circuit in PSpice to verify the design meets the specificationsExplanation / Answer
a) voltage source convertor
b) duty ratio = 24/26 = 0.9 V
c) I = V/4fL
L = 0.5 mH
C = 1/2*3.14f* L0.5
= 25 micro farad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.