Problem 1. (50 pts) An urban watershed in Miami is shown in Figure 1 below, alon
ID: 2311964 • Letter: P
Question
Problem 1. (50 pts) An urban watershed in Miami is shown in Figure 1 below, along with the travel paths from the most remote points in each subarea The details of the subareas are given in Table 1 below, Determine the 25 year peak flow for the drainage outlet G. Use the IDF chart for Miami found on page 342 of your textbook. Use the NRCS Method (TR55) to determine time of concentration and estimate runoff coefficients using Table 15.2.3 (provided in Lesson 14 Notes) Figure 1 Table 1 Nol Area Type Path Length Sl acres 1 14Grass, Fair Condition AE 1600 4 212.5 Forest 31 Asphalt BF 1490 3 CE 1280 2 EF 1300 1.5 DF 1250 2 48.5 ConcreteExplanation / Answer
SOLUTION :
Time Concentration = Tc = Ts + Tc + To
Tc = time of concentration, hours
Ts = travel time for sheet flow, hours
Tc = travel time of shallow concentrated flow, hours
To = travel time for open channel flow, hours
We here with to find using Sheet flow only, to find Time of concentration
Sheet Flow time concentartion
Tt = 0.007 x ( n x l )0.8 / (P20.5 x S0.4)
where:
Tt = travel time, h
n = Manning’s roughness coefficient
= sheet flow length, ft
P2 = 2 year, 24 hour rainfall, in
S = slope of land surface, ft/ft
FOR AE - Gross Fair condition -
Mannings value n = 0.05
L = 1600 ft
s = 0.04
P2 = 5 in
Tt = 0.007 x ( 0.05 x 1600 )0.8 / (50.5 x 0.040.4) = 0.52 hrs
FOR BF - Forest -
Mannings value n = 0.202
L = 1490 ft
s = 0.03
P2 = 5 in
Tt = 0.007 x ( 0.202 x 1490 )0.8 / (50.5 x 0.030.4) = 1.74 hrs
FOR CE - Asphalt -
Mannings value n = 0.011
L = 1280 ft & 1300 ft
s = 0.02 & 0.015
P2 = 5 in
Tt = 0.007 x ( 0.011 x 1280 )0.8 / (50.5 x 0.020.4) = 0.18 hrs
Tt = 0.007 x ( 0.011 x 1300 )0.8 / (50.5 x 0.0150.4) = 0.21 hrs
FOR DF & FG - Concrete -
Mannings value n = 0.011
L = 1250 ft & 1510 ft
s = 0.02 & 0.015
P2 = 5 in
Tt = 0.007 x ( 0.011 x 1250 )0.8 / (50.5 x 0.020.4) = 0.18 hrs
Tt = 0.007 x ( 0.011 x 1510 )0.8 / (50.5 x 0.0150.4) = 0.24 hrs
So Total time of Concentraction = 0.52+1.74+0.18+0.21+0.18+0.24 = 3.07 hrs
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.