Aim is to transmit water from the source to the end point. Option is to use grav
ID: 2310796 • Letter: A
Question
Aim is to transmit water from the source to the end point. Option is to use gravity pipeline system (may use tools i.e. pump, air valve, pressure reducer, etc if required) Problem The following system transmits water from Reservoir A to Reservoir B by means of a gravity pipeline where, L 2000m, f 0.02 and D 0.8m for all pipes. This pipe line has two high points at C and E, where small-orifice air valves are installed. Assume that the valves require 5m of line pressure head for proper operation. Checking the design specifications [(0.5m/sExplanation / Answer
SOLUTION
Where
f =0.02
L =2000m
D = 0.8m
Z1 = 200m
Z2 = 170m
Applying Bernoulli’s equation between the Reservoir A and B.
PA/g + VA2/2g + z1 = PB/g + VB2/2g + z2 +hL
0 + 0 + 200 = 0 + VB22/19.62 + 170 +hL
(200 - 170) = VB2/19.62+hL
0.0509 VB2 +hL = 30m Eq. (1)
hf = f ( L/D ) ( V2/2g)
hL = hf,A + hf,B + hf,C+hf,D+hf,E+hf,F
hf,A = 0.02 ( 2000/0.8) ( VA2/2g ) = 2.55VA2
hf,A = hf,B=hf,C=hf,D=hf,E=hf,F
hL = 2.55VA2 + 2.55VB2 +2.55VC2 +2.55VD2 +2.55VE2 +2.55VF2
Substitute the above with Equ 1
0.0509 VB2 +hL = 30m Eq. (1)
2.55VA2 + 2.55VB2 +2.55VC2 +2.55VD2 +2.55VE2 +2.55VF2 = 30m Eq. (2)
we can find other relation between VA,VB,VC,VD,VE and VF
Continuity Equation
Qa + Qb +Qc +Qd +Qe +Qf = 0
/4 × 0.8VA + /4 × 0.8VB + /4 × 0.8VC + /4 × 0.8VD + /4 × 0.8VE + /4 × 0.8VF =0 - Equ 3
VB = VD = VF=VE
VA = VC
3 x (0.785*VA2) = 4 (0.785*VB2) - Equ 4
From above VB= VD=VE=VF=0.75 VA
substitute in Equ 3
/4 × 0.8VA + /4 × 0.8*0.75VA + /4 × 0.8VC + /4 × 0.8*0.75VA+ /4 × 0.8*0.75VA+ /4 × 0.8*0.75VA =0
/4 × 0.8VA + /4 × 0.8VC = -1.884 VA
2.512VA = -0.785 VC
VC = 3.2VA
Apply in Equ 2
2.55VA2 + (2.55*0.75VA2)*4 +2.55(3.2VA)2 = 30m
VA = 1.3 m/s
VC = 3.2 *1.3 = 4.16 m/s
VB= VD=VE=VF=0.75 *1.3 = 0.975 m/s
QA = /4 × 0.8*1.3 = 0.82m3/s
QB = /4 × 0.8*0.975 = 0.61m3/s
QC = /4 × 0.8*4.16 = 2.62m3/s
QD = /4 × 0.8*0.975 = 0.61m3/s
QE = /4 × 0.8*0.975 = 0.61m3/s
QF = /4 × 0.8*0.975 = 0.61m3/s
The Maximum Discharge of System = 2.62m3/s
HEAD LOSS
0.0509 (0.975)2 +hL = 30
hL = 29.95
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.