Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

I don\'t need the work shown , I just need the answers ( in the correct form of

ID: 2309668 • Letter: I

Question

I don't need the work shown , I just need the answers ( in the correct form of how you should type it into webassign ) ... Please help I need this to pass the class !

A boat floating in fresh water displaces water weighing 32.3 kN. (a) What is the weight of the water that this boat displaces wheh floating in salt water of density 1.10 x 103 kg/m3? kN (b) What is the difference between the volume of fresh water displaced and the volume of salt water displaced (Vfresh Vsalt)? (Take the density of fresh water to be 998 kg/m3) m3 O -1 points HRW10 14.P.051.ssm. My Notes Ask Your Tea A garden hose having with an internal diameter of 2.3 cm is connected to a (stationary) lawn sprinkier that consists mere of an container with 27 holes, each 0.12 cm in diameter. If the water in the hose has a speed of 0.95 m/s, at what speed does it leave the sprinkler holes? m/s My Notes Ask Your Tea -/2 points HRW10 14 P.059.ssm. through a pipe with a cross-sectional area of 3.5 cm2. The water gradually Water is moving with a speed of 5. 1 m/s descends 11 m as the pipe increases in area to 7.6 cm2. (a) What is the speed at the lower level? m/s (b) If the pressure at the upper level is 1.0 x 105 Pa, what is the pressure at the lower level? Pa

Explanation / Answer

Let the speed from the sprinkler be s

Vh = 0.95 * pi * (2.3 / 2) 2 = 3.947

Vs = s * 27 * pi * (0.12 / 2)2 = 0.305 * s

Vh = Vs

3.947 = 0.305 * s

s = 12.94 m/s

-----------------------------------------------------

a) Water flux: v1 S1 = v2 S2

v2 = 5.1 * 3.5 / 7.6 = 2.35 m/s

b) P2 = P1 + d g H + (1/2) * d (v12 - v22)

= 1.0 * 105 + 103 * 9.8 * 11 + 0.5 * 103 * (5.12 - 2.352)

= 2.18 * 105 Pa

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote