The MSLC will have a booth at the Cook College Days festival where it will give
ID: 2308864 • Letter: T
Question
The MSLC will have a booth at the Cook College Days festival where it will give rides in hot air balloons. You, along with your physics study group, are working at the booth. The hot air balloon has a volume of 2.4 Times 10^3 m^3. The hot air has a density of 0.950 kg/m^3, whereas the surrounding air has a density of 1.29 kg/m^3. What is the maximum load the balloon can lift (including its own weight.)? Estimate how many people we can put in the balloon at any one time. (Assuming that the mass of the balloon and its cargo is 250 kg, and the average size person has a mass of 70 kg).Explanation / Answer
mass of hot air, m = 0.95*2.4*10^3 = 2280 kg
upthrust of the surrounding air, U = 1.29*2.4*10^3*9.8 = 30340.8 N
Let the maximum load be M
So, (m+M+250)*g = U
So, (2280 + M+250)*9.8 = 30340.8
So, M = 816 kg <--------answer
b)
Let the number of people be n
So, n*70 + 250 = 816
So, n = 8 <-------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.