An infinite non-conducting sheet has a surface charge density of 0.10 x 10^4 C/m
ID: 2308561 • Letter: A
Question
An infinite non-conducting sheet has a surface charge density of 0.10 x 10^4 C/m^2. How far apart are the terminals (equipotential surfaces) if the potential difference 50 V? A two parallel plates separated by a distance of 2.00 mm and has potentials: V_1 = -70.0 V and V_2 = - 50.0 V. A proton moves from plate-1 (V_1) to plate-2 (V_2) with initial speed of 90.0 km/s. What is the electric potential energy experienced by the proton? What is the initial kinetic energy of the proton? Using conservation of energy, determine the change in kinetic energy of the proton.Explanation / Answer
Note: post your questions seperately.
7.
The electric field is,
E = sigma/2e0 = 0.10x10-6 / 2*8.85x10-12 = 5649.7175N/C
The distance is,
d - -dV/E = - 50 / 5649.7175 = 8.8e-3 = 8.80 mm
therefore, option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.