A “ton of TNT” is defined as 4.184 x 109 J 1 kg = 2.205 lb 1 J = 1 N-m = 1 kg-m2
ID: 2307277 • Letter: A
Question
A “ton of TNT” is defined as 4.184 x 109 J 1 kg = 2.205 lb
1 J = 1 N-m = 1 kg-m2/s2
1 calorie = 4.184 J
1 u = 1.6605 x 10-27 kg
c (Speed of light) = 2.998 x 108 m/s
1) A hydrogen nucleus (proton) has a mass of 1.00783 u.
If a proton could be converted into energy, how much would be produced?
A calorie is the amount of heat that can raise the temperature of water by 1°C. How many protons would it take to raise water from 0° - 100°C?
How much H does this represent (in g).
2) Consider the uranium atomic bomb dropped on 6 August 1945. It used 142 lbs of 235U, and the yield was 12.5 kilotons. What fraction of the 235U mass was converted to energy in the explosion?
Explanation / Answer
Mass of hydrogen nucleus m = 1.00783 u
= 1.00783 x 1.6605 x10 -27 kg
We know according to mass energy relation E = mc 2
Where c = Speed of light = 3 x10 8 m/s
E = ( 1.00783 x 1.6605 x10 -27 )(3x10 8 ) 2
= 1.506 x10 -10 J
= [(1.506 x10 -10 )/4.186] cal
= 3.597 x10 -11 Cal
Heat required to raise the water from 0 o C to 100 oC is = 100 cal
Number of proton N = 100 /(3.597 x10 -11 )
= 2.779 x10 12
Mass of 6.023 x10 23 hydrogen = 1 g
So, mass of ( 2.779 x10 12 ) hydrogen = ( 2.779 x10 12 )(1 g) /(6.023 x10 23)
= 4.614x10 -12 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.