A system consists of two glass bulbs with identical 20 liter volumes, in equilib
ID: 2307039 • Letter: A
Question
A system consists of two glass bulbs with identical 20 liter volumes, in equilibrium with the surroundings at a temperature T = 400 K. The bulbs are connected to one another by narrow tube, and the tube is closed with a stopcock. Initially, the bulb on the left is lled with 1 mole of helium gas, and the bulb on the right is lled with 1 mole of neon gas. When the stopcock is opened, the two gases mix. Assume ideal gas behavior. What are S; Ssurr ; and Suniv? Express your answers in Joules/K. What is A in Joules? What is the maximum work that could be extracted from this mixing process if one were so inclined? How might one extract it?
Explanation / Answer
Change in entropy of helium gas, S1= N1Rln(0.5) = 1 mol*8.314 J/molK*(-0.693) = -5.76 J/K
Change in entropy of helium gas, S2= N2Rln(0.5) = 1 mol*8.314 J/molK*(-0.693) = -5.76 J/K
total change in entropy of the system= S1+S2 = -5.76-5.76 = -11.52 J/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.