A pitcher releases a baseball weighing 5.1 oz approximately 7 feet above the gro
ID: 2306614 • Letter: A
Question
A pitcher releases a baseball weighing 5.1 oz approximately 7 feet above the ground at 90 miles per hour (x-direction initial velocity; no z-direction initial velocity). Instantaneously after the ball leaves her hand, an internal rocket in the ball fires providing the following force further propelling the ball forward: f_rocket, x = C/V_x where Cis a constant equaling 200 kg m^-2 s^_3. The total distance the ball travels before it hits the catcher's mitt is 60 ft and 6 inches. Gravity is 9.807 m s^-2. Compute: The final velocity in the x-direction in [mile/hr] The total time the ball travels in the air in [ms]The final velocity in the z-direction in [mile/hr]. The distance the ball drops in the z-direction in [ft]The initial and final KE and PE in [J]. What do you notice about the Conservation of Energy in Mechanics The work done by the rocket on the ball in [J]. What is assumed throughout this analysis Show all calculations and unit conversions otherwise no points will be given.Explanation / Answer
weight of baseball= 5.1 oz =144.583 g=0.144 kg
F=C/Vx = 200 /Vx
so, mdv/dt = 200/Vx
so, dv/dt = 200/mVx
so, vdv/ds =200/mvx
so, v^2dv=(200/m) ds
so, v^3-vo^3= (600/m) s
vo= 90 niles/hr= 40.2336 m/s s=60.5 feet =18.44 m
so, v^3= (40.2336)^3 + (600/m) s = 65127.8 + 4166.66=69294.46
so, v= 40.92 m/s= 91.537 miles/hr
b. dv/dt = 200/mVx
so, vdv=(200/0.144) dt
so, V^2-vo^2= (400/0.144) t
so, 40.92^2 - 40.2336^2 = (400/0.144)t
so, t = 20 ms
c. vz= 9.807 x 20 x 10^-3= 0.1966 m/s =0.4397 miles/hr
d. sz= 1/2 x 9.807 x (0.02)^2= 0.00196 m =0.0064 ft
e.initial ke= 1/2 x 0.144 x 40.2336^2= 116.626 j
final ke= 1/2 x 0.144 x 40.92^2= 120.56 j
loss in final pe= -0.144 x9.807 x 0.00196= -0.00276 j
f. work done = change in energy=(120.56-0.00276 -116.626)=3.93124 j
g. air resistance and its effect is negligible
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.