Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PHYS 1433-Laboratery Examinatien-Spring 20s t takes the toy car to bravel betwee

ID: 2306105 • Letter: P

Question

PHYS 1433-Laboratery Examinatien-Spring 20s t takes the toy car to bravel between phetoaes oy car travels during the time the photogate is blacked O1 The distance the bey car travels between the photogabes the instantaneous velocity is computed as A) Flag length divided by time that a single photogate is blocked Flag length divided by time it akes toy car to go between C) Distance between photogates D) Distanc divided by time that a single photogane is blocked e between phobogates divided by time it takes toy car to go between photogates energy, pick aj kinetic and potential energy are measured directly with an 8) The only direct measurements are of poutions, lengths, and times. velocty,kinetc ery.potential energy are all calculated CI Kinetic energy can be measured directly, but potential energy is cakculated D) enerey measuring device Potential enerey can be measured directhy, but kinetic enerey is calculianed 4 which tide of the nag in the Atwood Machno e should you measure to get instantaneous velocity? A) Always measure longer side of flag )Always meature the side of flag marked with the blue tape C) Measure the side of flag parallel to direction of motion (ie. if the ing in moving vertically measure vertical side) 0) Always measure the horizontal side of the ag reent, the instantaneous velocity is measured using a ?4 and photogates, smat to above 5. A ball is dropped from a height of 1.0 meter by releasing a holding mechanism. The time i akes the ball to hit the floor is A) 2h/s 2 1098-0.20s 8) t2g/h 29.8/10s-196 C sarti h)si a/s.8) seconds 0.32 seconds tsqt2 h/)-sqt(2 10/9.8 ) seconds 0.45 seconds 6. A balil rolls off a table at a height of s.0 meter at a speed of 3.0 meters per second The amount of time it takes to hit the floor is A) Exactly the same as in Question 5. The time of fall does not depend on the horizontal velocity B) t 1.0/3.0 0.33 seconds D) tv/g 3.0/9.8 seconds 0.31 seconds 7. The density of a block of wood is 0.750 g/cm. The same density expressed in kg/m'is equal to: A) 750 kg/m 8)750 k/m .0050 k/m 0) 15 kg/m 8 A length of 3.5 inches is equal to: 8) 8.9 cm C) 11 mm 0) 14 cm A) 2.5 cm 9. The maximum force obtained when combining a 20N and a 4N forces is 0) 16 N 8) 24 N C) 24 A) 80 N The minimum force obtained when combining a 20N and a 4N forces is A) 80 N 10. D) 16 N B) 24 N C) 24 The percent difference between the values 10.35 m/s and 10.90 m/s is A) 0.55 % 11. 2.09 % 5.18% B) 1.10 %

Explanation / Answer

7) 1 g = 10^-3 kg

` 1 cm = 10^-2 m

0 .75 g / cm^3 = 0.75*10^-3 / 10^-6 = 750 kg/m^2

so option A)

8) 1 inch = 2.54 cm

3.5 inches = 3.5*2.54 = 8.89 cm = 8.9 cm

so option B) 8.9 cm is the correct answer

9) maximum force that can be obtained = 20 + 4 = 24 N

option B)is the correct answer

10) minimum force = 20 - 4 = 16 N

option D) is the correct answer

11) (10.9 - 10.35) / 10.35 * 100

= 5.18 %

so option D) is the correct answer