A house at the bottom of the hill is fed by a full tank of water 5.0m deep and c
ID: 2306096 • Letter: A
Question
A house at the bottom of the hill is fed by a full tank of water 5.0m deep and connected to the house by a pipe that is L=145m long at an angle of 60 degrees from the horizontal. Neglect turbulence, and frictional and viscous effects ***PLEASE HELP**
A house at the bottom of a hill is fed by a full tank of water 5.0 m deep and connected to the house by a pipe that is L = 145 m long at an angle of 60° from the horizontal. Neglect turbulence, and frictional and viscous effects. 60 (a) Determine the water gauge pressure at the house. 1198613.15 XN/m2 (b) How high would the water shoot if it came vertically out of a broken pipe in front of the house? 50.8XmExplanation / Answer
ans)
Given that depth d=5.0m
length of the pipe is L=145 m
angle made with the horizontal is ?=60 deg
pressure = Density x g x vertical Height
=1000 kg/m3 x 9.8 x (L sin60 +5 mt)
=1279622.098 pa
b)
the height of water = height from which it falls
=> H = L sin60 + 5
= 130.57 mt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.