1. in a conservation of energy experiment, When the object hanging from the spri
ID: 2306083 • Letter: 1
Question
1.
in a conservation of energy experiment, When the object hanging from the spring is elevated 4.0cm and released, the object oscillates with a period of 0.25s. what is the speed of the object after 3.0s.
2.
The student shines the laser through a diffraction grating with 50.0 ?m between slits and measures 2.50cm between adjacent bright spots on a wall 1.85m from the diffraction grating. what is the wavelength of the laser.
4cm spring 4.0cm Equilibrium···· ?-4.0cm Release at t-0s. ...4cm marker holder f= 4.0Hz name Holder with a mass of m to stretch the spring. Figure 1Explanation / Answer
1) IN 3 SECONDS THE OSCILLATOR WILL COMPLETE EXACTLY 12 PERIODS AND THEREFORE WILL BE AT THE RELEASING POSITION AGAIN SO SPEED WILL BE 0.(CONSERVATION OF ENERGY) AS THE ELONGATION AND GRAVITATATION POTENTIAL ENERGY IS SAME AGAIN SO WILL BE THE KINETIC ENRGY AND AT RELEASE KE WAS 0.
2) FOR THE DIFFRACTION GRATING DSIN?=N? FOR SMALL ? D?=N? ANGULAR SEPARATION =?/D THEREFORE ?=D*?=D*?Y/L WHERE D=50MICRO METER ?Y=2.5CM L=1.85M. ?=675 NM
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.