Your answer is partially correct. Try again. Calculate the number density (numbe
ID: 2305458 • Letter: Y
Question
Your answer is partially correct. Try again. Calculate the number density (number per unit volume) for (a) molecules of oxygen gas at 0.0°C and 1.0 atm pressure and (b) conduction electrons in silver. (c) What is the ratio of the latter to the former? What is the average distance between (d) the oxygen molecules and (e) the conduction electrons, assuming this distance is the edge volume equal to the available volume per particle (molecule or electron)? length of a cube with a (a) Number T (b) Number Units Tm-3 4.58E-6 1.04E-8 This answer has no units (d) NumberTT2.23E-3 nm (e) Number L SEB 1.5E8 SHOW HINTExplanation / Answer
a.
As pV = nRT
where n is the number of moles of gas at those p, V, T conditions so
n= pV/RT
R = 8.314 J/mol-K
T = 273 K
V = 1 as iven per unit volume
p = 1 atm = 10^5 Pa approximately
So n = 10^5 / (8.314 x 273) = 44 moles
b.
the solution you did is correct
c.
To find the ratio
= (4.58 x 10^-6) / (44) = 1.04 x 10 ^-7
rest solution d, e are exactly correct as given.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.