13. -16 points MI4 23.3.029 My Notes An accelerated electron An electron is init
ID: 2305223 • Letter: 1
Question
13. -16 points MI4 23.3.029 My Notes An accelerated electron An electron is initially at rest. At time t1 0 it is accelerated upward with an acceleration of a 1 x 1019 m/s2 for a very short time (this large acceleration is possible because the electron has a very small mass), we make observations at location A, x = 13 meters from the electron (see the figure) Electron. (a) At time t2-6 ns (10- 9 s), what is the magnitude and direction of the electric field at location A due to the electron? magnitude direction N/C upwards downwards to the left O zero field O to the right (b) At what time t3 does the electric field at location A change? secondsExplanation / Answer
A) Electric field, E = (1/4 pi eo) (e/r2)
E = (9 x 109) (1.6 x 10-19)/ 132 = 8.52 x 10-12 N/C
Directed towards left
B) Time, t3 = r/ c = 13/ 3 x 108 = 43.33 x 10-9 seconds
C) Electric field, E = (1/4 pi eo) (ea/ c2r)
E = (9 x 109) (1.6 x 10-19 x 1019)/((3 x 108)2 x 13) = 1.23 x 10-8 N/C
E) options 2, 3, 4, 6 are correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.