Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

47, A linear polarizer rated at 40% to unpolarized light is placed in front of a

ID: 2305041 • Letter: 4

Question

47, A linear polarizer rated at 40% to unpolarized light is placed in front of a regular flashlight emitting at 100[W/m2]. What is the intensity of the light after the polarizer? 48 A linear polarizer rated at 40% to unpolarized light is place in front of a regular flashlight with its transmission axis vertical. After the polarizer the beam has intensity of 200 W/m2]. This 200/W/m2] impinge on a second polarizer that has its transmission axis 30° of the horizontal. Calculate the intensity after the second polarizer 49. Sun light impinges on three perfectly aligned along transmission axis linear polarizers. Each polarizer has a principal transmittance of 50% with negligible extinction ratio. Show that the transmitted irradiance is is 6.25% 50. Write down a linearly polarized EMW along the x axis and traveling along the z-axis. Write down a circular polarized EMW on the x-y plane and traveling along the z-axis. 9 of 9

Explanation / Answer

47]

It is given that the intensity of the light after the polarizer is 40% of the initial intensity if the incident light is unpolarized.

here, I = 100 W/m2

therefore, intensity after the polarizer will be: I = 0.4(100) = 40 W/m2

48]

The intensity after the first polarizer is I = 200 W/m2

and the transmission axis is vertical.

Now, angle made by the 2nd polarizer with the vertical is: 90 - 30 = 60o.

so, using Malus' law, the intensity after the 2nd polarizer will be:

I = 200[cos(60)]2 = 50 W/m2.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote