12.A beam of light is emitted 80 cm beneath the surface of a liquid and strikes
ID: 2304382 • Letter: 1
Question
12.A beam of light is emitted 80 cm beneath the surface of a liquid and strikes point (on the liquid surface) directly above the light source. If the beam of light does n minimum index of refraction of the liquid? 6% the surface cm from not exi the liaquid, what is the 13. Two long, straight wires carrying currents I, - S A (into the page) and l-12 A (out of page) are placed at tur comers of a right triangle, shown in the figure below. Find the magnitude of the net magnetic field at point P (th corner of the right triangle), 12 % at two Answer 16 cmExplanation / Answer
13. given
two long straight conductors
I1 = 8 A ( into the page)
I2 = 12 A (out of the page)
hence
net magnetic field at the third point = B
B = B1 + B2
B = 2kI1(-0.16i + 0.12j)/(.12^2 + .16^2) - 2kI2/0.12 j ( where i and j are unit vectors along x and y directions)
B = k(-64i -152j)
k = 10^(-7)
hence
|B| = 164.924*10^-7 T
12. if the light does get totally internally reflected
i = angle of incidence
tan(i) = 69/80
i = 40.77776 deg
hence
sin(i)/1 = 1/n
refractive index = n
hence
n = 1.531096146
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.