?? points l Previous Answers CJ106.P.039 Interactive Solution 6.39 presents a mo
ID: 2303907 • Letter: #
Question
?? points l Previous Answers CJ106.P.039 Interactive Solution 6.39 presents a model for solving this problem. A slingshot fires a pebble from the top of a building at a speed of 14.3 m/s. The building is 32.0 m tall. Ignoring air resistance, Note ground when the pebble is fired in the following directions a) horizontally m/s b) vertically straight up m/s (c) vertically straight down m/s Additional Materials L Section 6.5 Practice Another Version 2/2 points I Previous Answers CJ10 6 P.058. 75.0 3 of work on the bal in hitting it. Ignoring air resistance, 140-ka baseball, and it approaches the bat at a speed of 45.0 m/s. The bat does WheExplanation / Answer
(a) From Conservation of Energy.
Initiol K.E. + Initial P.E. = Final K.E. + Final P.E.
1/2 m u2 + mgh = 1/2 m v2 + 0
V2 = u2 + 2gh
where , u = 14.3 m/s, g = 9.81 m/s2, h = 32 m
Solving we get , V = 28.85 m/s
(b) Still applying conservation of Energy, we get V = 28.85 m/s
(C) Still applying conservation of Energy, we get V = 28.85 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.