Two ships are moving along a line due east (see figure below). The trailing vess
ID: 2303205 • Letter: T
Question
Two ships are moving along a line due east (see figure below). The trailing vessel has a speed relative to a land-based observation point of v1 = 70.5km/h, and the leading ship has a speed of v2 = 45.0 km/h relative to the point. The two ships are in a region of the ocean where the current is moving uniformly due west at vcurrent = 11.5 km/h. The trailing ship transmits a sonar signal at a frequency of 1200.0 Hz through the water. What frequency is monitored by the leading ship? (Use 1533 m/s as the speed of sound in ocean water. Express your answer to five significant figures.)
Explanation / Answer
V = 343 m / s = (342*10^-3)*(60*60) = 1231.2 km /hr
f' = ((V - V1 + Vc )*f)/(V-V2+Vc) = ((1231.2-70.5 + 11.5)*1200)/(1231.2 - 45. + 11.5) = 1174.451 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.