At 20?C, what is the frequency of a sound wave in air with a wavelength of 17cm
ID: 2302753 • Letter: A
Question
At 20?C, what is the frequency of a sound wave in air with a wavelength of 17cm ?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the frequency of an electromagnetic wave with a wavelength of 17cm ?
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What would be the wavelength of a sound wave in water that has the same frequency as the electromagnetic wave of part B?
Express your answer using two significant figures.
f = HzExplanation / Answer
speed of propagation of a wave = wavelength x frequency
this holds for all waves
A) At 20oc velocity of sound in air = 343m/s
speed =wavelength x frequency
frequency = speed/wavelength = 343m/s / .17m = 2017.65 cycles /sec
or frequency = 2017.65 Hz
B) velocity of EM wave = 3*10^8m/s
frequency = speed/wavelength = 3*10^8/.17 = 1.765*10^9 = 1.765GHz
C) Velocity of sound in water = 1482 m/s
wavelentgh = speed/frequency = 1482/1.765*10^9 = 8.39*10^-7 = 839nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.