Sally finds herself stranded on a frozen pond so slippery that she can\'t stand
ID: 2302350 • Letter: S
Question
Sally finds herself stranded on a frozen pond so slippery that she can't stand up or walk on it. To save herself, she throws one of her heavy boots horizontally, directly away from the closest shore. Sally's mass is 69 kg, the boot's mass is 6 kg, and Sally throws the boot with speed equal to 27 m/s. For all parts, assume the ice is frictionless.
(a) What is Sally's speed immediately after throwing the boot? (in m/s)
(b) How long does it take Sally to reach the shore, a distance of 39 m away from where she threw the boot? (s)
Explanation / Answer
a) Sally's speed immediately after throwing the boot
69 * x = -6 * 27
x = - 2.35 m/s
-----------------------------------------
b) Time taken = distance / speed
= 39 / 2.35
= 16.59 s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.