A 800 gram grinding wheel 20.0cm in diameter is in the shape of a uniform solid
ID: 2302104 • Letter: A
Question
A 800 gram grinding wheel 20.0cm in diameter is in the shape of a uniform solid disk. (We can ignore the small hole at the center.) When it is in use, it turns at a constant 240rpm about an axle perpendicular to its face through its center. When the power switch is turned off, you observe that the wheel stops in 50.0s with constant angular acceleration due to friction at the axle.
Part A
What torque does friction exert while this wheel is slowing down?
?= _____ N?m, in the direction opposite to the motionExplanation / Answer
T = I * alpha
where I = m * R^2 / 2
= 0.800 * 0.2^2 / 2
= 0.016
alpha = 240 * 2pi/60 /50
= 0.5026 rad/s^2
NOw, T = 0. 016 * 0.5026
= 8.0425 * 10^-3 N -m <============= answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.