an airplane flies at a speed 75 m/s relative to the wind. how long(in seconds an
ID: 230209 • Letter: A
Question
an airplane flies at a speed 75 m/s relative to the wind. how long(in seconds and in hours) would it take the airplane to make a round trip of 500km in each direction if the air is calm? an airplane flies at a speed 75 m/s relative to the wind. how long(in seconds and in hours) would it take the airplane to make a round trip of 500km in each direction if the air is calm? an airplane flies at a speed 75 m/s relative to the wind. how long(in seconds and in hours) would it take the airplane to make a round trip of 500km in each direction if the air is calm?Explanation / Answer
Given in the question,
Speed of the airplane, s1 =75m/s(relative to wind)=270 km/h
distance travelled, d1=500 km
now since the air is calm and not velocity of air is not mentioned, the speed of the airplane is sole to take part in the equation below AND would take same time onbording and offboarding.
TIME TAKEN= DISTANCE COVERED / SPEED
=d1/s1
=500km /(270 km/h)
=1h: 51min : 6.68sec
It would take1 h : 51m : 6.68s to travel on each side. however if the velocity of the wind is given, then we have to substract the wind speed (if travelling in opp direction) from the air plane speed to calculate the relative speed.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.