Two radio antennas A and B radiate in phase. Antenna B is a distance of 120m to
ID: 2301708 • Letter: T
Question
Two radio antennas A and B radiate in phase. Antenna B is a distance of 120m to the right of antenna A. Consider point Q along the extension of the line connecting the antennas, a horizontal distance of 40.0m to the right of antenna B. The frequency, and hence the wavelength, of the emitted waves can be varied.
A) What is the longest wavelength for which there will be destructive interference at point Q?
B)
What is the longest wavelength for which there will be constructive interference at point Q?
Explanation / Answer
a)
for destructive interference:
path difference = ?/2
path difference = 120 m
>>>> ? = 2*120 = 240 m
b)
for constructive interference:
path difference = ?
path difference = 120 m
>>>> ? = 120 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.