The figure(Figure 1) shows a vertically polarized radio wave of frequency 6.010
ID: 2301581 • Letter: T
Question
The figure(Figure 1) shows a vertically polarized radio wave of frequency 6.0105Hz traveling into the page. The maximum electric field strength is 1400V/m .
A. What is the maximum magnetic field strength?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B. What is the magnetic field strength at a point where E?=(700V/m,down) ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
B =
C. The magnetic field direction at a point where E?=(700V/m,down) ?
I HAVE A ANB B BUT IDK C
C??? THE ANSWER IS NOT IN THE -k DIRECTION!
a.EF and mag field are related as E = Bc
so magnetic field B = E/c = 1400/3e8 = 4.667*10^-6 T
b. when E = 700 V/m
B = 700/3e8 = 2.334*10^-6 T
c. since E, B and V are always perpendicular to each other, B will be in -k direction
Bmax = Electromagnetic wave traveling into pageExplanation / Answer
+ k direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.