6) A solution with oply tvo components must alway a. TRUE b BALSE 7) A stock aqu
ID: 230068 • Letter: 6
Question
6) A solution with oply tvo components must alway a. TRUE b BALSE 7) A stock aqueous solution contains 503.29 grams of Nacl pe 1.000 liter. 81.00 ml.a.of water is added to 10. (YOU MUST SHOW YOUR WORK ON ATTACHED SHEES 00 mLs of the stock solution. What is the molarity of the dilution? PLACE ANSWER HERE Reduction i s the process whereby a reactant in a reaction loses one or more electrons. b. FALSE a. TRUE the solubility rule "like dissolves like" is not adequate for predicting solubilities wh a. molecular solid solute is a(n) b, ionic soli solidExplanation / Answer
6)False
7)Molecular weight of NaCl =58.4g/mol
58.4g Nacl=1mol NaCl
503.29 g NaCl=8.618 mol NaCl
molarity=moles of solute/liters of solution
in 1 litre there is 8.618 mol
so,in 10 ml there is .08618 mol NaCl
total olume=10ml+81ml=91ml=.091L
molarity=.08618/.091=.947M
8)False.
because reduction is a process where electrons are added to ions or atoms.
9)The solubility rule like dissolves like is not adequate for predicting the solubilities when solute is an ionic solid.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.