A string fixed at both ends is 8.58 m long and has a mass of 0.123 kg. It is sub
ID: 2300564 • Letter: A
Question
A string fixed at both ends is 8.58 m long and has a mass of 0.123 kg. It is subjected to a tension of 91.0 N and set oscillating.
(a) What is the speed of the waves on the string?
Correct: Your answer is correct.
m/s
(b) What is the longest possible wavelength for a standing wave?
Incorrect: Your answer is incorrect.
m
(c) Give the frequency of that wave.
Incorrect: Your answer is incorrect.
Hz
You need to use the formula for the resonant frequencies. You need the wave speed. How is it related to the tension and linear density?
Explanation / Answer
v=sqrt(T/mu)
mu=linear density=0.123/8.580 kg/m =0.01433 kg/m
v= 91/mu=6347.80m/s
longest lambda= (length of string/2)=4.29m
freq=v(lambda)=6347.80*4.29=27232.062Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.