Find the frequency of x-rays of wavelength 10^-10 m. (c= 3 x 10^8 m/s) A. 3 x 10
ID: 2300429 • Letter: F
Question
Find the frequency of x-rays of wavelength 10^-10 m. (c= 3 x 10^8 m/s)
A. 3 x 10^8 Hz
B. 3 x 10^16 Hz
C. 6 x 10^9 Hz
D. 3 x 10^8 Hz
In the Doppler effect for the electromagnetic waves, which of the following givers the greatest shift in frequency?
A. The source moving toward the non-moving observer at speed v
B. The observer moving toward the non-moving source at speed v
C. The source moving toward the approaching observer, both at speed v/2
D. All of the above give the same shift.
The Doppler shift for electromagnetic radiation from distant galaxies moving away from the observer is called a
A. red shift
B. blue shift
C. black shift
D. vacuum shift
Explanation / Answer
1. apply V = Lf
L = 3e8/10^-10 = 3*10-^18
2. C. The source moving toward the approaching observer, both at speed v/2
3. redshift
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.