31) At midday, solar energy strikes the earth with an intensity of about 1 kW/m2
ID: 2299888 • Letter: 3
Question
31) At midday, solar energy strikes the earth with an intensity of about 1 kW/m2. What is the area of a solar collector that could collect 150 MJ of energy in 1 h? This is roughly the energy content of 1 gallon of gasoline.
35) a. Estimate the height in meters of the two flights of stairs that go from the first to the third floor of a building.
b. Estimate how long it takes you to run up these two flights of stairs.
c. Estimate your power output in both watts and horsepower while running up the stairs.
PLEASE SHOW ALL WORK!! THANKS!!
Explanation / Answer
31) power = 150 MJ / 3600 s
= 150 * 106 / 3600 W = 41667 W
41667 / A = 1000
A = 41.67 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.