Hand-held cameras (even fancy photographer\'s cameras), rarely use film any more
ID: 2299855 • Letter: H
Question
Hand-held cameras (even fancy photographer's cameras), rarely use film any more, but the physics is nearly the same as an old fashioned camera: there is a lens, and a plane onto which the image focuses. (In the old days, the plane was where the film went, now there will likely be a solid state CCD array there. But we still call this the "film plane".) Suppose a 50.0mm focal length lens is used to focus an image onto the film plan. The maximum distance available in this (large!) camera between the lens and the film plane is 113mm.
What is the smallest object distance for which this camera can produce a sharp image?
Explanation / Answer
1/f = 1/Di + 1/Do
1/50.0 mm = 1/113 mm + 1/ Do
Do = 89.68 mm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.