A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the followi
ID: 2299392 • Letter: A
Question
A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the following figure. The wheel rotates without friction about a stationary horizontal axis that passes through the center of the wheel. The wheel is a uniform disk with radius 0.260m . An object of mass 4.30kg is suspended from the free end of the wire. The system is released from rest and the suspended object descends with constant acceleration.(Figure 1)
Part A
If the suspended object moves downward a distance of 3.40m in 1.86s , what is the mass of the wheel?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
x = x0 + v0t + 1/2at^2 solve for a:
3.4 = 0 + 0 + 1/2a(1.86)^2
a = 1.96
v = v0 + at solve for v:
v = 0 + (1.96)(1.86)
v = 3.6559 m/s
mgh = 1/2mv^2 + 1/4MR^2(v/R)^2
where m = mass of object
M = mass of wheel
R = radius
(4.30)(9.8)(3.4) = 1/2(4.30)(3.6559)^2 + 1/4M(.26)^2(3.6559/.26)^2
solve for M:
M=34.27 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.