There is an arrow pointing horizontally from the rectangular box inside the diag
ID: 2299305 • Letter: T
Question
There is an arrow pointing horizontally from the rectangular box inside the diagram at ((4 M/S))***
The inner white area of the box is (.15 M) vertically in height ***
A rectangular loop of wire is pushed at 4.0 m/s into a magnetic field with a strength of 0.70 T. The leading edge of the wire is 0.15m long and the loop has a resistance of 4W.
a. Determine the EMF induced across the wire as it moves through the field. [3]
b. Determine the magnitude of the current flow in the loop as the wire moves through the field. Show the direction of the current around the loop in the diagram. [4]
c. Calculate the force needed to keep the loop moving at a constant speed into the field. [3]
d. At what rate (per unit time) are magnetic field lines being
Explanation / Answer
1.EMF = blv = 0.7*0.15*4 = 0.42v
2. i = blv/r = 0.42/4 = 0.105A(clockwise)
3.F = ilb = 0.105*.15*0.7 = 0.011N
4.Rate = the speed of the box = 4m/s
5.when the loop is completely inside, there is no rate of change of flux so current in loop = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.