A 47-kg woman cheats on her diet and eats a 637-Calorie (637 kcal) jelly doughnu
ID: 2299129 • Letter: A
Question
A 47-kg woman cheats on her diet and eats a 637-Calorie (637 kcal) jelly doughnut for breakfast.
(a) How many joules of energy are the equivalent of one jelly doughnut?
J
(b) How many stairs must the woman climb to perform an amount of mechanical work equivalent to the food energy in one jelly doughnut? Assume the height of a single stair is 15 cm.
stairs
(c) If the human body is only 21% efficient in converting chemical energy to mechanical energy, how many stairs must the woman climb to work off her breakfast?
stairs
Explanation / Answer
a) 637 Kcal = 637 x 1000 x 4.18 Joules = 2662660 Joules
b) Work done in climbing one stair = mgh = 47 x 9.8 x 0.15 = 69.09 Joules
therefore Stairs that should be climbed = 38539 Steps
c) Since human body is 21% efficient in converting chemical energy to mechanical energy therefore
Total energy that would be converted would be 21% of 2662660 Joules which is 559158.6 Joules
Number of stairs to be climbed now = 559158.6/69.09 = 8094 steps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.