Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A meterstick (L = 1 m) has a mass of m = 0.133 kg. Initially it hangs from two s

ID: 2298664 • Letter: A

Question

A meterstick (L = 1 m) has a mass of m = 0.133 kg. Initially it hangs from two short strings: one at the 25 cm mark and one at the 75 cm mark.

1) What is the tension in the left string right after the right string is cut?          

2) After the right string is cut, the meterstick swings down to where it is vertical for an instant before it swings back up in the other direction.

What is the angular speed when the meterstick is vertical?     

3) What is the acceleration of the center of mass of the meterstick when it is vertical?

4)    What is the tension in the string when the meterstick is vertical?

(I have looked at a few different answers to similar questions but I cant figure out what any of the answers are talking about. I have a very hard time with symbols. If you can help, please try to keep it simple or explain all symbols. Thank you so much!)

Explanation / Answer

1)
TL = (1/2)mg

2)
d = 0.25m
I = (1/12)mL^2 + md^2
? = mgd/I



3)
d = 0.25m
I = (1/12)mL^2 + md^2
mgd = (1/2)m?^2 [consevation of mechanical energy]
? = sqrt(2mgd/I)


5)
Fnet = T - mg = mAcm'
T = mg+mAcm'

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote