A speaker is sending out 144.00J of energy over a time of 6.00s. The sound is tr
ID: 2298263 • Letter: A
Question
A speaker is sending out 144.00J of energy over a time of 6.00s. The sound is traveling out in all directions. What is the power being emitted by the speaker?
What is the intensity of the sound at a distance 6.0m away from the speaker? (remember that units of intensity are W/m2. These are entered as W/m^2.)
What is the intensity of the sound at a distance 12.0m away from the speaker? (Think about how this compares with the previous distance.)
What is the intensity of the sound at a distance 18.0m away from the speaker? (See the pattern?)
What is the intensity of the sound at a distance 15.0m away from the speaker?
Explanation / Answer
P = E/t = 144/6 = 24 W
I = P/A = 24/(4*pi*6^2)= 0.053
I = 24/(4*pi*12^2) = 0.0133
I = 24/(4*pi*18^2) = 0.00589
I = 24/(4*pi*15^2) = 0.00849
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.