A long vertical wire carries a steady 9 A current A pair of rails are horizontal
ID: 2297966 • Letter: A
Question
A long vertical wire carries a steady 9 A current A pair of rails are horizontal and are 0.3 m apart A 17.1 Ohm resistor connects points a and b, at the end of the rails. A bar is in contact with the rails, and is moved by an external force with a constant velocity of 0.7 m/s as shown. The bar and the rails have negligible resistance. At a given instant t1, the bar is 0.17 m from the wire, as shown. In Figure, at time t1, the induced current in mu A is: Express the answer in three decimal places.Explanation / Answer
induced emf E = Blv
B = [4*pi*10^(-7) * (I)] / [2*pi*d] = 2*10^(-7) / 0.17 = 11.76 * 10^(-7) T
E = 11.76 * 10^(-7) * 0.3 * 0.7 = 2.47 * 10^(-7) V
i = V/R = 2.47 * 10^(-7) / 17 = 1.453 * 10^(-8) = 145.3 uA (answer)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.