Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A meterstick (L = 1 m) has a mass of m = 0.139 kg. Initially it hangs from two s

ID: 2295616 • Letter: A

Question

A meterstick (L = 1 m) has a mass of m = 0.139 kg. Initially it hangs from two short strings: one at the 25 cm mark and one at the 75 cm mark.


What is the tension in the left string?


Now the right string is cut! What is the initial angular acceleration of the meterstick about its pivot point? (You may assume the rod pivots about the left string, and the string remains vertical)


What is the tension in the left string right after the right string is cut?


What is the angular speed when the meterstick is vertical?


What is the acceleration of the center of mass of the meterstick when it is vertical?


What is the tension in the string when the meterstick is vertical?


Explanation / Answer

use the following equations:

1) T1= T2 = (1/2)mg

= (0.139 * 9.8)/2

= 0.6811


2) I=(1/12)ML^2 + Md^2
A(cm)=g*Md^2/I


3)Mgd = 1/2 Iw^2

4)d = 0.25m
I = (1/12)mL^2 + md^2
mgd = (1/2)mw^2 [consevation of mechanical energy]
w = sqrt(2mgd/I)


5)A(cm) = w^2 *d


6)F=MA(cm)
T = Mg + Mw^2 * d

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote