A) If a circular loop of wire of radius 15.4 cm is located in a region where the
ID: 2295017 • Letter: A
Question
A) If a circular loop of wire of radius 15.4 cm is located in a region where the spatially uniform magnetic field perpendicular to the plane of the loop is changing at a rate of +1.4 ? 10?3 T/s, find the value of the induced EMF in this loop due to this changing magnetic field.
B)Suppose we are given a square coil that is 5.5 cm on a side containing 100 loops of very fine wire. The total resistance of this coil is 2.0 ? 10?3 ?. This coil is initially centered on the origin with its sides parallel to thex- and y-axes. It is being rotated about the y-axis in a uniform magnetic field of 1.4 T along the z-axis, with an angular velocity of 2.5 rad/sec. Find the magnitude of the peak value of the induced current flowing in this coil under these conditions.
Explanation / Answer
a. induced emf e = NAdB/dt
where N = no. of turns = 1
A = area = pi r^2 = 3.14* 0.154*0.154 = 0.0744 m^2
dB/dt = rate of change of magnetic fied = 1.4*10^-3 T/s
so emf e = 1* 0.0744* 1.4 *10^-3
emf e = 0.104 mVolts
b.emf e = 100* 0.055*0.055* 1.4 * 2.5
emf = 1.05875 volts
induced current I = emf/R
i = 1.05875/2
i = 529.4 Amps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.